Amasyalıların Buluşma Noktası

 

BURDUR GAZEL BÖREĞİ

 

                GEREKLİ MALZEME

                İÇİ İÇİN:

        YAPILIŞI

  1. İki kaşık yağ içerisinde rendelenmiş soğan, rendelenmiş patates ve kıyma ateşte biraz öldürülür, ocaktan indirilir. Tuzu biberi maydanozu konur, karıştırılır, soğumaya bırakılır.

  2. Hamuru, una su ve tuz katılarak kulak memesinden daha katı tutulur, iyice yoğrulur.

  3. Cevizden büyük parçalara ayrılır, beze yapılır, üzerine nemli bez örtülür.

  4. Bir müddet dinlenen bu bezeler nişasta ile incecik açılır, ayrı ayrı serilir.

  5. Az bir zaman sonra yağlanmış bir tepsiye ilk yufka serilir. Yufkalar tepsiden büyükse hafifçe kırıştırılır. Her bir yufka kondukça üzerlerine erimiş yağdan kaşıkla serpilir. Yufkaların yarısı bitince üzerine evvelce hazırlanan iç düzgünce yayılır. Uzerine bir yufka daha konur, tekrar üzeri yağlanır. Böylece üzerine serilen yufkalar yağlanmak suretiyle tamamlanır. En üste yağla karışık bir yumurtanın sarısı sürülür. Yahut yoğurtla karışık yağ sürülür.

  6. Onbeş yirmi dakika sonra kareler şeklinde kesilir, sonra bu karelerin karşılıklı iki ucundan kesilerek üçgen şekli verilir. Fırına verilerek alt ve üstü pişinceye kadar fırında bırakılır.


Not:

Burdurda bu börek, kışın mangalda kömür üzerinde veya büyük yer ocaklarında odun yakılarak, odundan köz haline gelmiş ateş üzerinde kenarları çevrilerek pişirilir ki daha yumuşak ve nefis olur.

Anasayfa